Samospis internetowy - Instrukcja
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011
1 kwietnia 2011 r. - 30 czerwca 2011 r. Samospis internetowy - spisz się sam!
Szybko, łatwo, bezpiecznie
|
W terminie od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 r. uruchomiony został samospis internetowy.
Samospis internetowy to jedna z metod zbierania danych podczas tegorocznego spisu powszechnego. Przed rozpoczęciem spisu elektroniczne formularze spisowe zostaną wypełnione dostępnymi danymi pochodzącymi ze źródeł administracyjnych. Nieaktualne dane należy skorygować, a jeśli pojawią się ewentualne braki - uzupełnić je.
Samospis internetowy krok po kroku:
- Wejdź na stronę http://www.spis.gov.pl lub http://www.stat.gov.pl.
- Wybierz zakładkę "formularze spisowe".
- Wybierz formularz identyfikacyjny.
- Uzupełnij formularz identyfikacyjny:
- podaj dane identyfikacyjne (PESEL, imię i nazwisko),
- podaj dane do weryfikacji (NIP lub miejsce urodzenia oraz nazwisko rodowe matki),
- podaj dane umożliwiające kontakt (telefon, adres poczty elektronicznej),
- wpisz swoje hasło (hasło powinno mieć długość od 8 do 12 znaków, zawierać małe i duże litery, cyfry lub znaki specjalne). Zapamiętaj je lub zapisz na kartce.
- wpisz we wskazane miejsce kod z obrazka.
- Zaloguj się do formularza elektronicznego podając PESEL i wygenerowane wcześniej hasło.
- Wypełnij elektroniczny formularz spisowy.
- Jeśli nie wypełnisz formularza do końca, wyjdź z aplikacji przyciskiem wyloguj.
- Jeśli chcesz ponownie uruchomić formularz wpisz PESEL i zapamiętane hasło.
Formularz można wypełnić w terminie od 1 kwietnia do 16 czerwca, dowolnego dnia i o dowolnej godzinie. Można podzielić wypełnianie formularza na etapy w zależności od ilości wolnego czasu jakim dysponujemy. Od momentu pierwszego zalogowania dane do formularza będzie można wprowadzać i uzupełniać przez 14 dni. W tym czasie można logować się wielokrotnie - dane za każdym razem są zapamiętywane.
Zapewniamy, że przekazane przez Państwa informacje będą przesyłane w postaci zaszyfrowanej i będą podlegały tajemnicy statystycznej. Zostaną wykorzystane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.
Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego dostępna jest wersja demonstracyjna samospisu, zarówno formularza długiego przeznaczonego do badania reprezentacyjnego, jak również formularza krótkiego, przeznaczonego do badania pełnego.
Formularz off-line
Osoby, które mają ograniczony dostęp do Internetu lub nie posiadają Internetu mogą skorzystać z formularza off-line. Nie zawiera on żadnych danych administracyjnych - jest pusty. Formularz ten można pobrać ze strony internetowej GUS lub zgłosić się z własnym nośnikiem (CD, pendrive) do najbliższego biura spisowego w celu nagrania programu. Program należy zainstalować na dowolnym komputerze i przystąpić do wypełniania. Do formularza dołączona jest szczegółowa instrukcja obsługi. Następnie wypełniony i zapisany na wybranym nośniku formularz należy przekazać do gminnego biura spisowego (znajdujące się przy urzędzie gminy, miasta lub dzielnicy) lub wojewódzkiego biura spisowego (Urzędu Statystycznego w Warszawie).
Infolinia
Od 1 kwietnia dostępna jest ogólnopolska infolinia spisowa:
- 22 44-44-777 numer dla połączeń przychodzących z telefonów komórkowych, płatny zgodnie z taryfikatorem operatora sieci komórkowej
- 800 800 800 numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych
Dzwoniąc na infolinię możemy uzyskać:
- pomoc przy wypełnianiu formularzy spisowych,
- ogólne informacje o spisie,
- informacje o rachmistrzach spisowych.
Infolinia jest czynna codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 2000 oraz w soboty i niedziele od 800 do 1800.
Główny Urząd Statystyczny w Warszawie ul. 1 Sierpnia 21 02-134 Warszawa tel.: 22 464-20-85, faks: 22 846-78-32 InformatoriumUSWAW@stat.gov.pl http://www.stat.gov.pl/warsz |